Maska w płachcie czy kremie? Czy i jaka jest pomiędzy nimi różnica?
Co do jednego nie ma wątpliwości, maseczka sama w sobie jako produkt, jest niezastąpionym „dostawcą” składników odżywczych dla naszej skóry. Dlatego też powinna zajmować ważne miejsce w naszej kosmetyczce. Jak to zwykle w przypadku kosmetyków bywa mamy kilka rodzajów do wyboru i bynajmniej nie chodzi tu jedynie o marki, na co działa, ale przede wszystkim sam sposób jej podania jest różnorodny. Mamy maseczki zmywalne i nie. Na noc i na dzień. W płachcie i w kremie.
Jak tu spośród takiego tłumu wybrać?:)
Skąd w ogóle wzięły się maseczki w płachcie?
Dziś maski w płachcie są nieodłącznym elementem koreańskiego rytuału pielęgnacyjnego, choć legendarnie pochodzą z Japonii. Pierwsze maski w płachcie były stosowane przez gejsze, które skrawki jedwabiu pozostałe po uszyciu kimono, maczały w wodzie różanej. Pozwalały one zachować gejszom młodość skóry - farby, którymi malowały twarze na biało bazowały na toksycznych dla skóry pierwiastkach, ołowiu i rtęci.
Obecnie fenomen dobrej jakości maseczek przypisujemy Koreańczykom, którzy w tworzeniu coraz to nowszych i skuteczniejszych receptur maseczek w płachcie osiągnęli poziom mistrzowski.
Dlaczego maski w płachcie są tak popularne?
Kosmetyki pochodzące z Korei cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Modny trend
K-beauty opanował cały świat łącznie z naszymi rodzimymi drogeriami.
Jak działa maseczka w płachcie i czym się różni od innych masek?
Maseczka w płachcie składa się z płatka, najczęściej wykonanego z bawełny, celulozy lub hydrożelu, nasączonego skoncentrowaną esencją. Koreańskie maski w płachcie wykorzystują najlepsze wyciągi pochodzące z natury — z roślin, ale również odzwierzęce. Popularnością cieszą się koreańskie kosmetyki ze śluzem ślimaka. Śluz ślimaka w kosmetykach wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe i przeciwzapalne, dlatego znajduje się w produktach działających na zmarszczki.
Płatek jest równie istotny jak esencja, którą jest nasączony, gdyż chroni serum przed wyparowaniem z powierzchni skóry. Płachta taka staje się naszym kompresem, dzięki czemu odżywcza formuła maski ma szansę przeniknąć do głębszych warstw skóry. Tradycyjne maski, zanim zaczną działać, wchodzą w reakcję z otoczeniem. Często wyparowują z twarzy, nim zdążą się wchłonąć, dzięki zastosowaniu płachty maska jest bardziej skuteczna.
Maseczki w płachcie zazwyczaj w ciągu od 10 do 20 minut dostarczają skórze komplet wartościowych substancji. Esencje, którymi nasączone są maski w płachcie działają skutecznie dla każdego rodzaju skóry — mamy maseczki nawilżające, rozświetlające, oczyszczające, ujędrniające czy przeciwzapalne. Formuły masek w płachcie są na tyle lekkie i uniwersalne, że mogą być stosowane bezpiecznie przez każdego, gdy tradycyjne maski oczyszczające na bazie glinki, mogą wysuszyć i podrażnić skórę suchą, odwodnioną i wrażliwą.
Zalety stosowania masek w płachcie
Kompaktowe - dzięki niewielkim rozmiarom, maski w płachcie są idealne w podróży.
Skuteczne w krótkim czasie - maski w płachcie najczęściej aplikujemy na około 20 minut w zależności od rodzaju maski, ten czas może się różnić). W tym czasie skóra otrzymuje to co najlepsze. Pozostałość maseczki należy wklepać w twarz lub rozprowadzić na szyi i dekolcie, jeśli nie chcesz zmarnować ani kropli odżywczej esencji, dodatkowo zalecamy wycisnąć pozostałości esencji z płachty i je również wklepać.
Dla różnych rodzajów skóry - w zależności czy twojej skórze brakuje nawilżenia, blasku lub elastyczności, czy po prostu chcesz, aby była dobrze przygotowana przed wieczornym wyjściem lub ważnym spotkaniem, oferta masek w płachcie jest niezwykle bogata i każdy znajdzie maskę dla siebie.
Wygodne w użytku - maski w płachcie raz nałożone, pozostają na twarzy, dopóki nie chcesz ich ściągnąć. Po ściągnięciu maski możesz natychmiast wykonać makijaż, nie musisz myć twarzy, aby usunąć jej nadmiar.
A maseczki w kremie?
Na pewno wymagają odrobinę więcej czasu w zaciszu domowym, w szczególności jeśli mamy do czynienia z maseczką zmywalną. Maseczki mają składy bardziej zbliżone do kremów, niejednokrotnie są bogatsze w składniki odżywcze niż maseczki w płachcie, ze względu na wyższe stężenia.
Rodzajów takich maseczek jest bardzo dużo: odżywcze, nawilżające, oczyszczające. Wystarczy zdiagnozować problem skóry i rozpocząć „kurację” 😊 Podobnie jak w przypadku maseczek
w płachcie mamy różnorodne składniki aktywne, śluz ślimaka, wąkrotka azjatycka, kwas hialuronowy, kolagen, a nawet tak „nowoczesne” i skuteczne składniki jak EGF (czynnik wzrostu).
Trzymamy je na twarzy w czasie podobnym do maseczek w płachcie, następnie zmywamy ciepłą wodą. Chyba, że mamy do czynienia z tzw. sleeping mask, wtedy zostawiamy je na noc dostarczając naszej skórze bomby witaminowej!
Które zatem są lepsze?
Sporu chyba nie da się rozstrzygnąć 😊. Jak to w każdej kwestii bywa, znajdą się zwolenniczki maseczek w płachcie, a z drugiej strony miłośniczki bardziej klasycznych rozwiązań.
Podstawą jest znaleźć rodzaj tych produktów, które są odpowiednie dla naszej skóry i może stosować je naprzemiennie.